Czy agregat prądotwórczy jest potrzebny w serwerowni?
Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie, które jest samodzielnym źródłem prądu elektrycznego i składa się z rozdzielnicy, prądnicy, silnika oraz urządzeń pomocniczych. W zależności od potrzeb może stanowić główne źródło zasilania, natomiast w przypadku przedsiębiorstwa najczęściej jest zasilaniem awaryjnym. Wykorzystuje się go między innymi w firmach, w których znajduje się serwerownia. Jakie pełni funkcje i czy rzeczywiście jest niezbędny?
Jakie jest zastosowanie agregatów prądotwórczych w serwerowniach?
Przedsiębiorcy, którzy tworzą albo modernizują serwerownie, mają do dyspozycji wiele rozwiązań. Ponadto w zależności od potrzeb mogą wyposażyć swoją serwerownię stacjonarną lub mobilną w wiele różnych urządzeń i akcesoriów. W związku z tym nierzadko zastanawiają się, co tak naprawdę jest potrzebne, a co okazuje się zbędnym wydatkiem.
Jeżeli chodzi o omawiane agregaty prądotwórcze, to warto o nich wiedzieć przede wszystkim, że jest to rezerwowe źródło zasilania, dzięki któremu serwerownia może pracować 24 godziny na dobę. Jak wiadomo, przerwy w dostawie energii pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach i mogą doprowadzić do utraty cennych danych czy kosztownej przerwy w produkcji albo innych pracach.
Czy inwestycja w agregat prądotwórczy do serwerowni jest konieczna?
Inwestycja w agregat prądotwórczy do serwerowni w przedsiębiorstwie oczywiście nie jest konieczna, jednak brak takiego urządzenia może doprowadzić do szeregu poważnych konsekwencji. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że trudno przewidzieć nieprawidłowości w działaniu sieci energii elektrycznej. Właśnie dlatego kupno agregatu prądotwórczego to gwarancja nieprzerwanej pracy serwerów.
Chcąc dodatkowo chronić serwerownię, można zdecydować się również na tak zwane zasilanie gwarantowane, czyli zastosowanie zasilaczy UPS. Taki zestaw to pewność, że dane w firmie są skutecznie chronione, natomiast nagłe przerwy w dostawie energii elektrycznej nie przerwą ciągłości prac i nie doprowadzą do poważnych strat finansowych w przedsiębiorstwie.