Czy warto inwestować w podłogę techniczną do serwerowni?
W profesjonalnie zaprojektowanej serwerowni powinna znajdować się specjalna podłoga techniczna. Niestety czasami takie rozwiązanie nie jest stosowane, co jednoczenie przekłada się na obniżenie funkcjonalności pomieszczenia. Fachowcy podkreślają, że rezygnowanie z podłogi modułowej jest w tym wypadku dużym błędem. Dlaczego?
Znaczenie podłogi technicznej
Podłoga techniczna, zwana także modułową, to specjalnie stworzona konstrukcja z płyt podłogowych oraz słupków. Tak przygotowana podłoga pozwala na stworzenie wolnej przestrzeni między podłożem pomieszczenia a płytami. To właśnie pod nimi znajduje się pełne okablowanie, jakie potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania serwerowni. Obecnie takie rozwiązanie stosuje się w biurach, magazynach, halach przemysłowych, centrach kongresowych czy pomieszczeniach wystawowych.
Modułowa podłoga techniczna stanowi element adaptacji pomieszczeń, w których będzie znajdować się serwerownia. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku budowy serwerowni potrzebne są odpowiednie zgody. Nie jest to bowiem zwyczajne pomieszczenie. Cały projekt musi zawierać dokładne informacje na temat schematów zasilania, ochrony przeciwpożarowej, klimatyzacji precyzyjnej czy dróg ewakuacyjnych. W takim planie znajduje się również miejsce na specjalną podłogę techniczną.
Zalety modułowej podłogi technicznej
Serwerownia to miejsce, gdzie znajduje się niezwykle dużo kabli. W końcu w jakiś sposób trzeba dostarczyć energię elektryczną do wszystkich sprzętów. Pozostawienie ich na widoku nie jest możliwe z kilku względów, wśród których na pierwszym miejscu należy wymienić bezpieczeństwo. Przewody powinny być odpowiednio ochronione, by nic się im nie stało. Pełne okablowanie montuje się w przestrzeni między podłogą właściwą pomieszczenia a technicznymi płytami. Jest to bardzo dobrze rozwiązanie pozwalające zachować porządek w serwerowni. Dodatkowo później można w bardzo prosty i szybki sposób rozbudować przewody. Ukrycie kabli energetycznych i światłowodów sprawia, że trudniej dochodzi do różnorodnych usterek, mechanicznych czy przetarć.