Jak działa system gaszenia gazem?
Jedną z ważniejszych kwestii, o które muszą zadbać przedsiębiorcy w kontekście bezpieczeństwa, jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Mowa tutaj przede wszystkim o wytyczeniu dróg ewakuacyjnych czy umieszczeniu gaśnic w odpowiednich miejscach. Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że w niektórych pomieszczeniach nie można stosować tradycyjnych środków gaśniczych. Z tego powodu możemy wyróżnić kilka rodzajów takich substancji. W dzisiejszym wpisie skupimy się na gaszeniu gazem. Na czym polega ta metoda i kiedy należy ją stosować?
Czym się różni gaszenie gazem od tradycyjnych rozwiązań?
Przedsiębiorcy muszą wybierać takie rozwiązania w kwestii przeciwdziałania pożarom, które będą efektywne, a przy tym bezpieczne. Jeśli chodzi o omawiane systemy gaszenia gazem, to warto o nich wiedzieć, czym różnią się od tradycyjnych instalacji. Takie produkty są bowiem uruchamiane poprzez wbudowane systemy detekcji i płomienia i zaliczamy je do tak zwanych stałych urządzeń gaśniczych. Taka instalacja może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie znajdują się pomieszczenia zamknięte, w których nie powinno się używać środków gaśniczych w postaci wody.
Substancje, które zostały w nich zastosowane, to tak zwane gazy obojętne, które występują naturalnie w atmosferze i nie oddziałują negatywnie na środowisko. Oprócz tego niezwykle ważne jest też to, że nie przewodzą prądu elektrycznego, a w przypadku wyładowania nie pozostawiają po sobie zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że można je bezpiecznie wykorzystywać w takich pomieszczeniach, w których znajdują się sprzęty pod napięciem oraz mienie, które ma dużą wartość.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są systemy gaszenia gazem?
Jak już wspomnieliśmy, systemy gaszenia gazem sprawdzą się przede wszystkim w takich pomieszczeniach, w których z różnych przyczyn nie ma możliwości zastosowania wody. Jednym z częstszych zastosowań tego rozwiązania jest ich montaż w serwerowniach stacjonarnych i mobilnych. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się w nich duże ilości sprzętów, a co za tym idzie również danych. Zalanie takich instalacji wodą doprowadziłoby do ogromnych strat, a w niektórych przypadkach nawet do upadłości firmy. Oprócz tego systemy gaszenia gazem sprawdzą się też w rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach czy elektrociepłowniach. Nierzadko inwestują w nie również zarządcy muzeów, banków, szpitali oraz centrów finansowych.
Bezpieczeństwo stosowania systemów gaszenia gazem
Jednym z kluczowych aspektów stosowania systemów gaszenia gazem jest bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniach chronionych przez te systemy. W przypadku większości gazów stosowanych w tego typu instalacjach ryzyko dla zdrowia ludzi jest minimalne. Gazy te są bowiem nietoksyczne i nie powodują duszenia. Jednakże należy pamiętać o tym, że podczas ich uwalniania może dojść do zmniejszenia stężenia tlenu w pomieszczeniu, co może być niebezpieczne dla osób tam przebywających. Dlatego istotne jest, aby systemy gaszenia gazem były wyposażone w odpowiednie czujniki i sygnalizatory, które ostrzegą osoby obecne w pomieszczeniu o uruchomieniu systemu oraz konieczności natychmiastowej ewakuacji.
Koszty związane z instalacją systemów gaszenia gazem
Kwestią, która może zastanawiać przedsiębiorców decydujących się na montaż systemów gaszenia gazem, są koszty związane z ich instalacją i utrzymaniem. Należy mieć na uwadze, że koszty te mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów przeciwpożarowych, takich jak gaśnice czy hydranty. Jednakże warto również pamiętać o tym, że stosowanie tego rodzaju rozwiązań może skutkować znacznym ograniczeniem strat materialnych w przypadku pożaru. Ponadto systemy gaszenia gazem charakteryzują się długą żywotnością oraz niewielkimi wymogami konserwacyjnymi.
Wybór odpowiedniego systemu gaszenia gazem
Decydując się na instalację systemu gaszenia gazem, warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj gazu oraz systemu do specyfiki danego obiektu. Tylko w takiej sytuacji będzie on bowiem najbardziej skuteczny w określonym miejscu. Należy również wziąć pod uwagę lokalne przepisy oraz wymogi dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych, które mogą wpłynąć na wybór konkretnego rozwiązania. Niezależnie od rodzaju wybranego systemu, kluczowe jest jego prawidłowe funkcjonowanie oraz regularna konserwacja.