Jak przeprowadzić modernizację serwerowni?
Serwerownie to niezwykle ważne pomieszczenia dla każdej firmy. To właśnie tam zlokalizowane są wszystkie urządzenia pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Serwerownie muszą być odpowiednio zaprojektowane, by mogły spełniać wszystkie swoje zadania. Jak zatem zmodernizować i unowocześnić przestrzeń tego typu?
Wykonanie odpowiedniego projektu
Prace modernizacyjne powinny rozpocząć się od sporządzenia odpowiedniego projektu. To właśnie w tym momencie należy określić, czy i w jaki sposób rozszerzyć obecne pomieszczenie. Firma musi dokładnie określić zapotrzebowanie na serwery. W wielu przypadkach potrzebne będą dodatkowe urządzenia. Tak się dzieje w momencie, gdy przedsiębiorstwo dość szybko się rozwija. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy obecnie wykorzystywane systemy nie są przestarzałe. Rozwój technologiczny sprawia, że cały czas pojawiają się na przykład nowe mechanizmy ochrony danych. Dlatego regularna modernizacja serwerowni jest po prostu koniecznością.
Plan restrukturyzacji zawiera także informacje o tym, czy unowocześniona serwerownia może znajdować się w obecnym pomieszczeniu, czy należy ją przenieść. Jeżeli aktualna przestrzeń nie spełnia wszystkich wymogów, to być może trzeba będzie przenieść całe wyposażenie do mobilnych kontenerów. Wszystko oczywiście zależy od budżetu.
Wymiana okablowania
Nowoczesna serwerownia musi zawierać specjalny rodzaj okablowania strukturalnego, które pozwala na podpięcie dodatkowych urządzeń bez większych problemów. Podczas modernizacji należy sprawdzić, czy wszystkie przewody poprawnie działają. Jeśli jeden z elementów został uszkodzony, to trzeba go wymienić. Istotną rolę w serwerowni odgrywają także sprzęty zabezpieczające w razie przerw w dostawach prądu. Są to agregatory prądotwórcze oraz zasilacze UPS. Jeżeli serwerownia została znacznie powiększona, to prawdopodobnie będą potrzebne mocniejsze urządzenia tego typu.
Jak zaplanować prace modernizacyjne?
Dużą rolę przy modernizacji serwerowni odgrywa odpowiednie zaplanowanie robót. W końcu chodzi o to, by remont nie wpływał w żaden sposób na możliwości wykonywania zadań przez pracowników. Dlatego serwerownia nie może być w całości wyłączona, chyba że w dzień, w którym przedsiębiorstwo jest zamknięte. Prace modernizacyjne muszą być zatem przemyślane. Terminarz oraz zakres zadań są indywidualnie ustalane z każdą firmą tak, by żaden z elementów nie kolidował ze sobą. Na sam koniec trzeba także podłączyć nowe urządzenia oraz sprawdzić, czy całość poprawnie działa.