Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w serwerowniach?
Serwerownią nazywamy specjalnie wydzielone pomieszczenie, które zapewnia optymalne warunki do pracy serwerów i innych elementów wchodzących w skład sieci komputerowych. Aby dobrze chroniły dane i umożliwiały płynną pracę, muszą spełniać odpowiednie warunki. Jednym ze zjawisk, które mogą zaburzyć te czynności, jest niewątpliwie pożar. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w serwerowni i jak można im zapobiec?
Zwarcia i przeciążenia oraz niewłaściwy montaż urządzeń chłodzących
Aby skutecznie zabezpieczyć serwerownię stacjonarną czy serwerownię mobilną przed wystąpieniem pożaru w pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, kiedy może dojść do tego zjawiska. Otóż z pożarem najczęściej mamy do czynienia w przypadku przeciążeń, zwarć bądź innych awarii urządzeń elektrycznych i innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu.
Warto jednak pamiętać, że takie urządzenia najczęściej są zainstalowane w szafach typu rack, więc podczas pojawienia się ognia zwykle dochodzi do zapalenia obudów uszkodzonych urządzeń, a straty nie są duże. Kolejną kwestią jest nieprawidłowy montaż urządzeń chłodzących. Nie warto oszczędzać na klimatyzacji precyzyjnej, a montaż najlepiej zlecić specjalistom. Dzięki temu pomieszczenie będzie bezpieczne, a możliwość kontrolowania temperatury z dokładnością do 1°C skutecznie zabezpieczy sprzęty przed przegrzaniem.
Jak poradzić sobie z pożarem w serwerowniach?
Czasami zdarza się tak, że nawet mimo najlepszej jakości klimatyzacji precyzyjnej czy regularnych przeglądów sprzętów znajdujących się w serwerowni dochodzi do pożaru. Przedsiębiorcy nie mają bowiem wpływu na sytuacje losowe. Mogą za to zminimalizować ewentualne szkody. Aby to zrobić, wystarczy zamontować system gaszenia gazem.
To samoczynne urządzenia gaśnicze, które wykrywa i alarmuje o pożarze, a także zwalcza go w zarodku. Doskonale się sprawdzi w serwerowniach z uwagi na to, że są to pomieszczenia, w których używanie wody jako środka gaśniczego nie jest wskazane. Gaszenie wodą może doprowadzić do uszkodzenia gaszonych urządzeń i pomieszczeń, a co za tym idzie – wygenerować duże straty finansowe.
Odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
Innym aspektem, który może wpłynąć na powstanie pożaru w serwerowni, jest stan przewodów oraz instalacji elektrycznych. Wadliwe lub uszkodzone kable mogą prowadzić do zwarcia, a tym samym do wybuchu ognia. Dlatego niezwykle ważne jest regularne sprawdzanie stanu przewodów oraz dbanie o ich właściwą konserwację. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń, należy natychmiast wymienić wadliwe elementy na nowe.
W serwerowniach niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Przepięcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak burze czy awarie sieci energetycznej. W przypadku wystąpienia przepięcia, może dojść do uszkodzenia urządzeń znajdujących się w serwerowni, co z kolei może prowadzić do pożaru. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe to inwestycja, która minimalizuje ryzyko wystąpienia tego rodzaju zagrożeń.
System monitoringu i regularne przeglądy
W celu zapewnienia bezpieczeństwa serwerowni warto zainstalować systemy monitoringu i alarmowy. Pozwolą one na bieżąco obserwować stan pomieszczenia oraz szybko reagować na ewentualne zagrożenia. System monitoringu może być również połączony z systemem gaszenia gazem, co umożliwi automatyczne uruchomienie gaszenia w przypadku wykrycia ognia.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru w serwerowni, niezbędne są również regularne przeglądy oraz konserwacja urządzeń i instalacji. Dzięki temu można wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie i szybko je wyeliminować. Przeglądy powinny być przeprowadzane przez specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.
Szkolenia pracowników i zastosowanie odpowiednich środków gaśniczych
Ważnym elementem zapobiegania pożarom w serwerowniach jest również odpowiednie szkolenie pracowników. Osoby zatrudnione w serwerowni powinny znać zasady bezpieczeństwa, umieć korzystać z urządzeń gaśniczych oraz wiedzieć, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Regularne szkolenia i warsztaty z zakresu bezpieczeństwa pożarowego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru.
Ponadto w serwerowniach niezbędne jest posiadanie odpowiednich środków gaśniczych, takich jak gaśnice na bazie CO2 czy systemy gaszenia gazem. Ważne jest, aby pracownicy byli przeszkoleni również w obsłudze tych urządzeń i wiedzieli, jak one działają oraz jak ich używać w sytuacji zagrożenia pożarowego.