Rozdzielnice elektryczne - zasada działania i zastosowanie
Aby instalacje elektryczne działały poprawnie i bezpiecznie, muszą być wykonane z wielu elementów, które determinują sposób wzajemnego funkcjonowania. Jednym z nich są rozdzielnice elektryczne, które jak sama nazwa wskazuje, pomagają w rozdzielaniu oraz przesyłaniu energii elektrycznej pomiędzy obwodami i podsystemami. Na jakiej zasadzie działają, gdzie dokładnie znajdują zastosowanie i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Jak działają rozdzielnice elektryczne?
Omawiając rozdzielnice elektryczne, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na sposób ich działania. Otóż ich głównym zadaniem jest rozdzielanie i przesyłanie prądu. Ponadto dzięki nim urządzenia elektryczne zostają skutecznie zabezpieczone przed ewentualnymi usterkami. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji, które mają dużą wartość albo łączą duże ilości sprzętów, ponieważ ewentualne problemy mogłyby spowodować dłuższy przestój w pracach i znaczące straty finansowe. Warto również zwrócić uwagę na inne funkcje rozdzielnic elektrycznych.
Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że skutecznie zarządzają pracą urządzeń dzięki wykorzystaniu styczników oraz przekaźników.
Oprócz tego doskonale sprawdzają się również podczas regulowania parametrów energii elektrycznej (dzięki regulatorom). Ostatnią, ale niemniej ważną kwestią jest ta związana z bezpieczeństwem. Niezwykle ważnym zadaniem rozdzielnic jest bowiem ochrona przed porażeniem prądem. Instalacja dobrze radzi sobie z tym zadaniem, ponieważ zostały w niej zamontowane między innymi bezpieczniki czy ograniczniki przepięć.
Gdzie można wykorzystywać rozdzielnice elektryczne?
Z uwagi na szereg zadań i funkcjonalność rozdzielnic elektrycznych, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Jak już wspomnieliśmy, są wykorzystywane przede wszystkim w przypadku urządzeń o dużej wartości. Z tego powodu decydują się na nie na przykład firmy, które interesują się też usługą sprzedaży serwerowni, które gromadzą dużo informacji i łączą w sobie wiele różnych sprzętów. Ponadto przydają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest rozdzielanie, łączenie albo przerywanie obwodów elektrycznych oraz w przypadku instalacji, które wymagają dokonywania pomiarów. Nie sposób nie wspomnieć też o takich miejscach, w których trzeba odpowiednio zarządzać pracą urządzeń sterowniczych.