Serwerownia stacjonarna czy mobilna?
Serwerownia to miejsce, w którym znajdują się serwery, czyli urządzenia udostępniające dane i zasoby. Zwykle jest to osobne pomieszczenie w budynku, w którym panują odpowiednie warunki. Jednak jeśli istnieje taka potrzeba, dostępne są także serwerownie mobilne w specjalnych kontenerach technicznych, które można dowolnie przemieszczać. Warto dowiedzieć się, czym wyróżnia się każdy z tych dwóch typów serwerowni, aby dla potrzeb własnej firmy wybrać najbardziej funkcjonalny.
Serwerownia stacjonarna
Serwerownia stacjonarna to po prostu wydzielone pomieszczenie w budynku, w którym umieszczono wszystkie serwery, routery oraz całą związaną z nimi infrastrukturę, która działa dla jednej firmy czy innego rodzaju jednostki. We wnętrzu takiej serwerowni powinny być zachowywane optymalne warunki, aby wszystkie urządzenia mogły działać poprawnie. Ważne jest przede wszystkim utrzymywanie wilgotności na poziomie około 45% i temperatury wynoszącej 20 stopni Celsjusza. Bardzo przydatne w serwerowni stacjonarnej są również antystatyczne maty lub dywany, system gaszenia gazem zamiast zwykłych gaśnic, a także kilka źródeł zasilania, tak aby nawet przy braku dostaw prądu z sieci urządzenia mogły działać bez przeszkód. Dodatkowo dostęp do takiego pomieszczenia powinien być ograniczony i kontrolowany, żeby nie mogły dostawać tam się niepowołane osoby, które mogłyby spowodować szkody.
Serwerownia mobilna
Serwerownia mobilna (kontenerowa) to specjalne miejsce na serwery i urządzenia z nimi związane, które jednak, jak sama nazwa wskazuje, można bez problemu przenosić w różne lokalizacje. Cała infrastruktura może być bardzo podobna jak w serwerowni stacjonarnej, ale jej dodatkową zaletą staje się możliwość przemieszczania. To bardzo przydatna opcja na przykład dla firm, które co pewien czas zmieniają swoją siedzibę.
Jednak kontener IT ze znajdującymi się w nim serwerami może również znaleźć zastosowanie jako dodatkowa serwerownia dla firm, które w szybkim tempie rozbudowują się, a nie mają warunków, by zmodernizować istniejące już pomieszczenie. Serwerownia mobilna pozwala na powiększenie zestawu serwerów i innych urządzeń bez uciążliwych remontów czy reorganizacji, które zajmują sporo czasu, a także mogą powodować przerwy w standardowej działalności przedsiębiorstwa. Dzięki swojej dużej funkcjonalności i możliwości ustawienia w dowolnym miejscu, niekoniecznie blisko głównych serwerowni (nawet jeśli mają je wspierać), mobilne serwerownie stają się coraz częstszym wyborem. Pozwalają na szybkie rozwijanie się firm, bez rozpoczynania uciążliwych remontów istniejących już miejsc z urządzeniami udostępniającymi dane oraz zasoby. Mogą służyć również jako rozwiązanie czasowe, zanim całość serwerów nie zostanie przeniesiona do większego pomieszczenia docelowego.
Koszty inwestycji i eksploatacji
Koszty związane z serwerowniami stacjonarnymi i mobilnymi różnią się zasadniczo ze względu na potrzeby adaptacyjne i konserwacyjne. Serwerownia stacjonarna wymaga przystosowania stałego pomieszczenia, co może wiązać się z potrzebą wykonania remontów. Serwerownia mobilna, z drugiej strony, opiera się na kontenerach technicznych, które można łatwo skonfigurować według potrzeb, jednak wiąże się to z kosztami zakupu lub wynajmu takiego kontenera. W obu przypadkach nie można pominąć kosztów związanych z utrzymaniem i ewentualną modernizacją systemów.
Skalowalność i bezpieczeństwo danych
Serwerownie mobilne są bardziej elastyczne i łatwiejsze do skalowania w porównaniu do serwerowni stacjonarnych, co jest ich znaczącą przewagą. Możliwość szybkiego przemieszczenia oraz efektywnego dostosowania do zmieniających się potrzeb operacyjnych firmy jest atutem w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.
Niezależnie od wyboru typu serwerowni bezpieczeństwo przechowywanych danych musi pozostać priorytetem. Serwerownie stacjonarne mogą korzystać z dodatkowych fizycznych środków zabezpieczeń w budynku, podczas gdy mobilne powinny być wyposażone w zaawansowane systemy zabezpieczeń, takie jak alarmy czy monitoring.
Dostępność i integracja z istniejącą infrastrukturą
Kontynuując rozpatrywanie zalet serwerowni mobilnych, warto zwrócić uwagę na ich przewagę w kwestii niezawodności, wynikającej z łatwości przemieszczenia i podłączania do różnych źródeł zasilania, co jest szczególnie ważne w przypadku nieoczekiwanych awarii.
Przed podjęciem decyzji warto również rozważyć, jak serwerownia będzie współpracować z już istniejącą infrastrukturą informatyczną firmy. Serwerownie stacjonarne często są łatwiejsze do zintegrowania z obecnymi systemami, sieciami czy usługami w chmurze.