Zasady działania serwerowni
Według definicji serwerownia jest osobnym, wydzielonym pomieszczeniem będącym miejscem przechowywania i przetwarzania danych Znajdują się w niej serwery oraz osprzęt zapewniający prawidłowe działanie sieci teleinformatycznej. Jak zbudowana jest serwerownia i jakie są zasady działania? O tym przeczytasz w poniższym wpisie.
Jak zbudowana jest serwerownia?
Serwery znajdujące się w serwerowniach lub w centrach danych to odpowiednio skonfigurowane komputery, które są stale podłączone do Internetu i pracują w trybie ciągłym. Każdego dnia zapewniają dostęp do olbrzymich ilości danych, przechowują je oraz przetwarzają. Serwery umieszczane są w specjalistycznych szafach, tzw. szafach rackowych. Ze względu na specyfikę pracy serwerów, w serwerowni nie może zabraknąć zasilania, ani dochodzić do zaników napięcia, które mogą spowodować uszkodzenie sprzętu, a w konsekwencji utratę danych. Aby temu zapobiec, na wyposażeniu serwerowni powinny znajdować się zasilacze UPS, a także dodatkowe, alternatywne źródła zasilania np. generatory prądu, które bez względu na warunki zewnętrzne zapewniają ciągłość pracy. Sprzęt informatyczny wydziela dużo ciepła, dlatego w serwerowniach wykorzystywane są systemy klimatyzacji precyzyjnej, które utrzymują temperaturę na poziomie ok 20° C i wilgotność powietrza na poziomie ok. 45%. Zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych jest niezbędne dla prawidłowego działania serwerowni.
Jakie zabezpieczenia stosuje się w serwerowniach?
Niezwykle ważna jest ochrona danych. Zaawansowane systemy zapory firewall oraz całodobowy monitoring zmniejsza ryzyko ewentualnego ataku na serwer. Dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa danych również fizyczny dostęp do serwerowni powinien być ograniczony.
Kilka słów o administrowaniu i utrzymaniu serwerowni
Prawidłowe działanie serwerowni wymaga odpowiedniego utrzymania. Administracją serwerami zajmują się specjaliści IT. Do ich obowiązków należy przede wszystkim instalacja i konfiguracja serwera, optymalizacja jego pracy, wykonywanie aktualizacji, a także reagowanie w przypadku awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji.
Aby serwerownia mogła działać sprawnie, wydajnie i bezproblemowo musi zostać właściwie zaprojektowana, a następnie zrealizowana. Projektowanie i budowę serwerowni warto powierzyć specjalistom, którzy wykonają niezbędne prace przygotowawcze, dobiorą szafy teletechniczne, a także systemy zasilania, klimatyzacji, alarmowe, kontroli dostępu, CCTV oraz systemy przeciwpożarowe.